Podstawowe różnice w odchudzaniu kobiet i mężczyzn
Dieta diecie nierówna, a skuteczność procesu odchudzania zależy od wielu czynników m.in. płci. Zastanawiasz się, dlaczego Twój partner lub partnerka chudnie szybciej? Komu łatwiej zrzucić nadmierne kilogramy – kobietom czy mężczyznom?
Płeć a walka z otyłością
Kwestia, która może budzić zrozumiałe frustracje. Dietetycy zgodnie przyznają, że płeć jest jednym z kluczowych czynników, wpływających na tempo odchudzania. Dlaczego?
- mężczyźni posiadają silnie rozbudowaną tkankę mięśniową, tłuszcz odkłada się zazwyczaj pod powierzchnią skóry,
- w przypadku kobiet „gromadzenie” tłuszczu to proces długotrwały i początkowo niewidoczny – tłuszcz gromadzi się wewnątrz organizmu,
- obydwie płcie mają różne zapotrzebowanie energetyczne – jest to odpowiednio ok. 2500 kcal dla dorosłego, zdrowego mężczyzny i ok. 2000-2200 kcal dla dorosłej kobiety,
- wysoka objętość tkanki mięśniowej sprawia, że to mężczyźni szybciej spalają kalorie,
- ze względu na odmienne, biologiczne „zadania” kobiety mają skłonność do gromadzenia tłuszczu w okolicy bioder i pośladków (typ „gruszka”), u mężczyzn z kolei dużo częstsza jest otyłość brzuszna (typ „jabłko”),
- mężczyźni mają szybszą przemianę materii, co przekłada się na widoczny efekt spadku kilogramów w pierwszym etapie diety,
- kobiety są częściej niż mężczyźni narażone na „efekt jo-jo”,
- różnice dotyczą też możliwych chorób, będących skutkiem otyłości; u kobiet będzie to m.in. cukrzyca typu 2, mężczyźni są z kolei bardziej narażeni na miażdżycę i schorzenia nerek.
Jak chudną mężczyźni, a jak kobiety?
Jeśli odchudzaniu opartemu na zdrowej diecie towarzyszą regularne ćwiczenia na siłowni – u mężczyzn odchudzanie przyniesie dość szybko widoczne rezultaty. Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z wszelkich aktywności typu outdoor – od joggingu po jazdę na rowerze.
Paniom poleca się dłuższy, ale konsekwentny tryb odchudzania – najlepiej z wykluczeniem diet restrykcyjnych, mogących skutkować „efektem jo-jo”. Fitness, ćwiczenia rozciągające, jogging – to aktywności, które w przypadku kobiet należy wdrożyć stopniowo i podtrzymywać nawet po zakończeniu diety.
W obydwu przypadkach ważny jest zdrowy jadłospis, uwzględniający składniki wysoce odżywcze, zróżnicowane pod względem kaloryczności, bogate w witaminy i minerały.