Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Czym są kalorie i jak je liczyć?

Dawniej kojarzone z procesem odchudzania, precyzyjnie rozpisanymi tabelami oraz koniecznością ograniczenia tłuszczy i węglowodanów w diecie. Dziś coraz częściej pojawiają się w kontekście zdrowej, zbilansowanej diety. Co warto wiedzieć o kaloriach? Drewniane łyżki owinięte taśmą - centymetr. Obok stoi miska z sałatką.

Fani Bridget Jones być może pamiętają słynną dietę „1000 kalorii” z którą – bez większych sukcesów – borykała się ta sympatyczna bohaterka. Tabele kaloryczne były jeszcze kilka lat temu niezwykle popularnym trendem w dietetyce. Dziś wiemy już, że kaloria kalorii nierówna i istnieje mnóstwo dodatkowych czynników, wpływających na spalanie pokarmów, takich jak wiek, płeć, styl życia, ciąża, nawyki żywieniowe i choroby. Ale wracając do sedna…

Czym jest kaloria?

Jeśli przyjąć mocno uproszczoną definicję, kaloria to jednostka ciepła. Obecnie częściej stosuje się określenie kalorii jako „ilości energii niezbędnej do podgrzania grama czystej chemicznie wody o 1 stopień Celsjusza”. Pojęcie „kalorii” bywa często mylone z jednostką kilokalorii (kcal) – powszechnie stosowaną w dietetyce i opisach produktów żywnościowych. Jeśli zatem mowa o „diecie 1000 kalorii”, wiemy, że jest to potoczne określenie wielokrotnie wyższych jednostek.

Jak liczyć kalorie? I czy zawsze warto?

Ilość kalorii podana w opisie produktów spożywczych odpowiada szacunkowej ilości energii przyswajanej przez ludzki organizm po spożyciu tego produktu. W dietetyce dość długo funkcjonował pogląd, że zapotrzebowanie ludzkiego organizmu wynosi ok. 2000 kcal dla kobiet i ok. 2500 kcal w przypadku mężczyzn. Precyzyjnie rozpisane tabele kalorii miały pomóc w szybkim chudnięciu i samodzielnym planowaniu diety poprzez skrupulatne wyliczenie kaloryczności potraw. W ostatnich latach coraz częściej podważa się zasadność takich rozwiązań – wątpliwości dotyczyły np. kaloryczności alkoholu i niektórych typów tłuszczy. Jak się okazuje, proces przyswaja energii z pokarmów jest bardziej skomplikowany, niż nam się wydaje.

W przypadku osób planujących dietę optymalnym rozwiązaniem – zamiast samodzielnego przygotowania tabel kalorycznych – może być konsultacja z dietetykiem i stopniowe wdrażanie do jadłospisu składników niskokalorycznych, ale wysoce odżywczych. Dobrym rozwiązaniem będzie również wykorzystywanie mięsa z indyka, które oprócz wartości odżywczych, jest również mięsem niskokalorycznym oraz antyalergicznym.

Zdjęcie produktów Strefy Indyka - Łukosz. Opakowania kiełbas oraz parówek z indyka.

Ułatwienia dostępu