Jakie mięso jeść w ciąży?
Mięso jest niezwykle ważnym elementem jadłospisu przyszłej mamy – koniecznym zarówno do zachowania zdrowia ciężarnej, jak i prawidłowego rozwoju płodu. Dlaczego kobiety w ciąży powinny jeść mięso i po jakie sięgać najczęściej? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Mimo że współcześnie popularne są trendy nawołujące do rezygnacji ze spożywania mięsa i zastępowania go np. warzywami czy rybami, to jednak jest ono niezbędnym elementem diety dla kobiet w ciąży.
- Przede wszystkim mięso jest bogatym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza – rozwijające się dziecko pobiera ten pierwiastek z organizmu mamy, więc ciężarne powinny jeść dużo produktów bogatych w żelazo, by uniknąć anemii.
- Mięso jest bardzo ważnym źródłem białka – w ciąży zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta, bo to właśnie białko jest głównym budulcem wszystkich komórek rozwijającego się dziecka.
- Dodatkowo, mięso zawiera w sobie duże ilości wzmacniającego odporność cynku oraz witamin z grupy B, niezbędnych m.in. do produkcji czerwonych ciałek krwi, rozwoju mózgu oraz układu nerwowego.
Po jakie mięso sięgać w ciąży?
W ciąży warto rozważnie wybierać gatunek spożywanego mięsa – choć oczywiście jedzenie wieprzowiny czy wołowiny nie jest zabronione (oprócz surowej wołowiny w formie tatara), to jednak lepiej jest sięgnąć po mięsa chude, takie jak indyk. Jest on doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego białka i żelaza, jest bogaty w witaminy, a jednocześnie – niskokaloryczny. Można go przyrządzać na różne sposoby – w ofercie firmy Łukosz znaleźć można np. podudzia z indyka idealne do pieczenia, filety z indyka, z których można przyrządzić pyszną wędlinę, a także medaliony, z których w kilka chwil da się wyczarować fantastyczne bitki. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowanie wędliny, można skorzystać z produktów z linii Łukosz- Strefa Indyka, w której znajdują się najwyższej jakości gotowe wyroby z mięsa indyka.
Oczywiście kobiety w ciąży powinny również zwracać szczególną uwagę na pochodzenie mięsa, które spożywają – czy pochodzi z odpowiednio karmionych, transportowanych i ubijanych zwierząt, czy posiada niezbędne atesty jakości i certyfikaty. Dzięki temu mamy pewność, że jest zdrowe, pełnowartościowe i najzwyczajniej w świecie smaczniejsze.