Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Soczysty indyk – jak przyrządzać, aby mięso nie było za twarde?

Mięso z indyka jest niezwykle smaczne i zdrowe. Cechuje się niską kalorycznością, niewielką zawartością tłuszczu, a równocześnie – bogactwem białka, witamin oraz składników odżywczych. Przy tym wszystkim warto wiedzieć, w jaki sposób przyrządzać mięso z indyka, aby nie było zbyt twarde.

100 gramów piersi z indyka bez tłuszczu ma jedynie 0,7 grama tłuszczu, mięso z udźca (również bez skóry) – 2,8 grama tłuszczu. Warto pamiętać, że są to jednak zdrowe, niezbędne ludzkiemu organizmowi nienasycone kwasy tłuszczowe. Kotlet z piersi indyka (bez panierki) to jedynie 160 kalorii, podczas gdy taki sam kotlet z kurczaka ma ponad 200 kalorii, a z wieprzowiny – już 260 kalorii. Mięso z indyka jest bardzo bogatym źródłem witamin, przede wszystkim z grupy B – witaminy B12, niacyny oraz kwasu foliowego. Znaleźć w nim można również żelazo, magnez, cynk i potas. Nie może więc dziwić, że mięso z indyka polecane jest wszystkim osobom – dzieciom, dorosłym i seniorom, kobietom w ciąży oraz osobom odchudzającym się. Jak jednak je przyrządzać, aby było soczyste, miękkie i smaczne?

Filet z piersi indyka położony na talerzu.

Co zrobić, aby mięso z indyka było soczyste?

Najszybszą oraz najzdrowszą metodą przyrządzania mięsa z indyka jest pieczenie, oczywiście bez dodatku tłuszczu. Jeśli jednak proces ten będzie źle przeprowadzony, mięso stanie suche jak wiór i bardzo twarde. Aby tego uniknąć, mięso z indyka należy porządnie zamarynować – co najmniej dwie godziny przed pieczeniem, a najlepiej będzie jeśli w marynacie poleży całą noc. Jej podstawą może być np. bulion drobiowy, sos sojowy, czosnek i pieprz (sos sojowy jest dość słony, więc nie trzeba dodatkowo sypać mięsa solą). Oczywiście mięso z indyka pieczemy w specjalnym rękawie lub folii, w niskiej temperaturze, około 160 stopni. Pod koniec pieczenia folię lub rękaw można rozciąć, aby mięso apetycznie się przyrumieniło.

Sekret pieczenia indyka – czas

Oprócz metody przyrządzania, w przypadku mięsa z indyka liczy się również czas pieczenia. Ogólnie można stwierdzić, że mięso piecze się tyle czasu, ile waży plus dodatkową godzinę. Jeśli więc mamy dwukilogramową pierś z indyka, to powinna być pieczona przez trzy godziny. Jeżeli pieczemy pięciokilogramowego indyka w całości, w piekarniku musi spędzić przynajmniej sześć godzin. Pośpiech w tym przypadku nie jest wskazany – mięso musi być dopieczone również od wewnątrz.

Kilka praktycznych porad dla miłośników indyka

Aby zapewnić miękkość i soczystość mięsa z indyka, należy jeszcze przestrzegać kilku zasad. Najlepiej jest sięgać po mniejsze okazy ptaków – o maksymalnej wadze czterech-pięciu kilogramów. Większe ptaki mogą być już z natury twarde i żylaste. Jeśli pieczemy mięso w otwartej brytfannie, warto położyć na nim kilka plasterków masła, a w trakcie pieczenia polewać regularnie bulionem drobiowym lub warzywnym. Wówczas z pewnością nie wyschnie. Warto również zachować ostrożność przy soleniu. Sól jest przyprawą, która co prawda dodaje smaku, ale również wysusza mięso. Zamiast niej lepiej użyć świeżych lub suszonych ziół.

Czego natomiast unikać? Jeśli przyrządzamy kotlety z piersi indyka, nie należy ich zbyt mocno rozbijać – są one bardzo miękkie, więc rozbijanie włókien powoduje wyciekanie soku, a później – wysuszanie mięsa na patelni. W zupełności wystarczy lekkie rozbicie pokrojonego fileta dłonią. Druga sprawa to doprawianie mięsa z indyka. Samo w sobie jest ono pyszne i aromatyczne – zbyt duża ilość przypraw, zwłaszcza tych orientalnych, ostrych, mocno pachnących, może przytłumić te walory. Najbardziej doświadczeni i cenieni kucharze twierdzą natomiast, że największym grzechem podczas gotowania jest zabijanie naturalnych smaków produktów. Mięso z indyka wymaga więc specjalnego traktowania.

Ułatwienia dostępu