Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Indyk dla dziecka – od kiedy i jak?

Indyk dla niemowlaka to znakomity wybór! Mięso to jest chude, niealergizujące, pełne cennych składników odżywczych, a także po prostu bardzo smaczne! Od kiedy i w jakiej postaci można wprowadzać indyka do diety dziecka? Sprawdzamy!

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Instytutu Matki i Dziecka, nie ma potrzeby wprowadzania mięsa do diety dziecka wcześniej niż przed szóstym miesiącem jego życia. Po pierwsze do tego czasu wykorzystuje ono zgromadzone zapasy żelaza, po drugie – jego układ pokarmowy nie jest jeszcze gotowy, by je trawić. Jeżeli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, mięso może trafić do jego jadłospisu po ukończeniu szóstego miesiąca życia, jeśli je pokarm mamy – miesiąc później.

Indyk dla niemowlaka – doskonały wybór

Wybierając mięso dla dziecka należy w pierwszej kolejności sięgać po to najzdrowsze, najdelikatniejsze i najłatwiejsze w trawieniu. Zalicza się do niego oczywiście indyk. Mięso z indyka zawiera w sobie mnóstwo:

Co ważne, przy tak wartościowym składzie mięso z indyka jest bardzo chude i niskokaloryczne – filet z piersi indyka ma jeszcze mniej kalorii niż pierś z kurczaka!

Filet z indyka na białym talerzu. W tle widać warzywa oraz sól i pieprz.

Jak przygotować indyka dla dziecka?

Do przygotowania pełnowartościowego posiłku dla malucha najlepiej wybrać pierś z indyka. Mięso należy umyć, przełożyć do garnka, zalać wodą lub ugotować do miękkości na parze. Mięsa nie sól ani nie pieprz – starszemu dziecku możesz doprawić je świeżymi ziołami. Gdy będzie miękkie, rozdrobnij je i podaj dziecku. Jeśli gotujesz indyka w wodzie, możesz dodać do wywaru warzywa i ugotować lekki rosołek. Po ugotowaniu zblenduj całość i podaj maluchowi w postaci zupy-kremu.

W miarę wzbogacania diety u starszego dziecka możesz skorzystać z wysokiej jakości wędlin z indyka. Bogata oferta produktów ze Strefy Indyka firmy Łukosz, pozwoli Ci na urozmaicenie codziennego menu Twojego maluszka.

Szynka zapakowana w firmowe opakowanie. Chleb z szynką.                                              Pierś z indyka zapakowana w firmowe opakowanie. Chleb z szynką. Logo Strefa Indyka.Parówki zapakowane w firmowe opakowanie. Parówki oraz parówka w bułce na białym talerzu.

Ułatwienia dostępu