Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Wykorzystanie indyczych piór

Indyk odgrywa bardzo dużą rolę w Ameryce Północnej. Był on ulubionym posiłkiem w kulturze plemion indiańskich, a poza tym, że spożywali oni jaja i mięso indyka, pióra wykorzystywali do nakryć głowy i rytuałów. Podobnie teraz, indyk cieszy się niemałą sławą. Mięso jest bardzo smaczne, często wykorzystywane w kuchni. Jest zdrowe, ma wiele wartości odżywczych. Sprawdza się w dietach lekkostrawnych i antyalergicznych. Co ciekawe, poza wykorzystaniem mięsa, przydatne są również pióra.

Indyki udomowiono około 2000 lat temu w Ameryce. Początkowo hodowano je tylko w celach rytualnych, a nie jako pożywienie. Wykorzystywano jedynie ich pióra do robienia ozdób, pióropuszy lub warstwy ocieplającej ubrania. Puch indyczy jest bardzo ciepły, znacznie bardziej grzeje niż skóry królicze.

Wykorzystanie piór indyczych

Pióropusze

Indycze pióra współcześnie wykorzystywane są często do tworzenia pióropuszy na wzór tych wykorzystywanych w indiańskich plemionach. Co ciekawe, sami Indianie nigdy nie używali ich w swoich pióropuszach – raczej tworzyli z nich ozdoby czy nakrycia głowy.

U plemion amerykańskich, pióropusz otrzymywał mężczyzna za swoje wybitne dokonania dla wspólnoty. Każde pióro dostawał za wyjątkowy akt odwagi, empatii czy waleczności. Im więcej zasług, tym więcej piór miał wplecionych w pióropusz. Pióra były farbowane. Wykorzystanie piór dla Indian było bardzo ważne. Nawet wetknięte jedno pióro we włosy symbolizowało jakieś wybitne dokonanie dla ludu. Wodzowie plemion mieli szczególnie duże i przyozdobione pióropusze, często przez pióra egzotycznych ptaków.

Teraz tworzy się pióropusze dla ozdoby czy na przebranie, szczególnie dla osób interesujących się tą wybitną kulturą.

Mężczyzna w stroju Indianina.

Powyższe zdjęcie nie dotyczy piór indyczych.

Boa

Boa można owinąć wokół szyi bądź przyozdobić nim ramiona. Jest to dodatek stosowany przez kobiety do sukienek i strojów karnawałowych. Boa często jest wykonane z prawdziwych indyczych piór. Pióra są farbowane na różne kolory.

Pióra przyczepione do prostokątnej ramki.

Boa używane było już w okresie Empir jako dodatek zakrywający dekolt. Później popularny stał się w czasach secesji jako elegancka ozdoba do sukni balowych i wieczorowych. Modne było również w latach 20. XX w. w towarzystwie długich rękawic i papierosów w lufce, w latach 30. XX w. i 90. XX w.

Lotki i strzały

Indianie do swoich łuków stosowali lotki zrobione z indyczych piór. Zdarza się, że i teraz są tak produkowane. Lotki robiono z piór indyka, rozszczepionych wzdłuż stosiny. Po trzy pióra na strzałę przyczepiano klejem z kopyt i ścięgien. Takie lotki zapewniały strzałom stabilny lot.

Spławik

Często do robionych domowo spławików wykorzystywano pióro indyka. Leszczynowe kijki, nitki i pióra pomagały w stworzeniu go. Aby stworzyć taki spławik, musimy znaleźć odpowiednie piórko. Następnie przycinamy je w miejscu, gdzie znajduje się charakterystyczny puszek. Kolejno montuje się żyłkę – można pomalować spławik. Warto dodać, że takie spławiki są bardzo czułe.

Pędzle

Indycze pióra znalazły też swoje zastosowanie jako pędzle. Takie pędzle stosuje się do ręcznego czyszczenia elewacji. Odświeżanie elewacji to mozolna praca, często ręcznie trzeba czyścić cegła po cegle używając właśnie pędzli indyczych.

Indyki to pióra, które można wykorzystać na wiele sposobów. Zbierane są również do ozdoby, używane w zabawach dziecięcych, chociażby u Indian. Dodawane są także do bukietów, czy używane w tworzeniu łapaczy snów. Należy pamiętać jednak, że indyk to przede wszystkim mięso zalecane przez dietetyków, które dostarcza wielu cennych składników odżywczych.Udziec z indyka zapakowany w firmowe opakowanie.Polędwica z indyka zapakowana w firmowe opakowanie.

Ułatwienia dostępu