Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Indyk a miażdżyca – dlaczego warto jeść ten rodzaj mięsa?

Jakie mięso jeść, gdy masz miażdżycę? Mięso zawiera cenne składniki odżywcze – białko, witaminy i minerały. W niektórych schorzeniach na przykład: wrzodach żołądka, miażdżycy czy alergii pokarmowej rodzaj mięsa i sposób jego przyrządzania odgrywają szczególną rolę w przebiegu leczenia i rekonwalescencji. Nie każdy rodzaj mięsa ma jednakowy zestaw składników odżywczych. Niektóre mięsa zasługują na szczególną uwagę. Ważny jest także ich sposób przyrządzenia. Chorzy na miażdżycę powinni jeść wyłącznie mięso chude takie jak mięso z indyka.

Trzy piersi z indyka leżące na ciemnym stole.

Jakie mięso można jeść przy miażdżycy i chorobie niedokrwiennej serca?

Przy miażdżycy bardzo ważnym elementem jest dieta. Zmniejszenie nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu może wywierać duży wpływ na poprawę stanu zdrowia chorego. Zaleca się spożywać mięso chude – indyk, cielęcina, królik. Z drobiu należy usuwać skórkę. Można gotować i dusić lub piec w folii. Pod żadnych pozorem nie smażyć na głębokim oleju. W krwi człowieka krąży bardzo wiele komórek, między innymi monocyty. Monocyty (MONO) to jeden z typów białych krwinek. Mają one  m.in. zdolność fagocytowania bakterii oraz produkowania różnych mediatorów odpowiedzi immunologicznej, takich jak np. interferon. W wyniku różnych procesów przekształcają się one w makrofagi (komórki żerne).

Złączone dłonie trzymające serce. Serce w środku ma biały krzyż.

Tłuszcz, który krąży we krwi (cholesterol LDL) jest idealną pożywką dla makrofagów. Komórki wypełniają się nim o tworzą piankowate komórki. Te z kolei przyczepiając się w różnych miejscach tętnic, powoli budują blaszkę miażdżycową. Może to powodować wzrost ryzyka powiększenia zmian zapalnych, zwiększyć ryzyko niedotlenienia oraz w efekcie prowadzić do zawału.

Zapobieganie

Profilaktyka miażdżycy polega przede wszystkim na dbaniu o naszą dietę i zdrowy tryb życia. Zalecane mięso indycze jest bogate w duże ilości witamin B6, B12, B3 (niacyna), cholina, selen i cynk, a także miedź, fosfor, magnez, potas i żelazo.

Selen zawarty w mięsie indyczym potrzebny jest osobom mającym zmiany chorobowe układu krwionośnego lub osobom mającym predyspozycje genetyczne do chorób układu. Działa wzmacniająco na naczynia wieńcowe i mięsień sercowy. Przeciwdziała również miażdżycy i chroni cały układ krwionośny. Selen pomaga oczyszczać organizm z pierwiastków toksycznych. Odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie zmniejsza szansę na zachorowanie na nowotwory.

Natomiast cynk zwarty w indyczym mięsie ma działanie ochronne na śródbłonek naczyniowy oraz naczynia włosowate. W przypadku chorób układu krążenia, takich jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie tętnicze, wskazana jest dieta bogata w obecność cynku.

Warto pamiętać, że najważniejszym elementem w zapobieganiu miażdżycy jest delikatna, różnorodna i lekkostrawna dieta oraz aktywność fizyczna. Istotnym elementem jest również nieuleganie nałogom takim jak papierosy czy alkohol. Należy się również wystrzegać słodyczy, które wbrew pozorom są też zaliczane do nałogów. Mięso indycze zawiera niewielkie ilości tłuszczu, dlatego polecane jest osobom ciepiącym na miażdżycę. Tłuszcz zawarty jest w skórze, którą bardzo łatwo oddzielić od chudego mięsa. Dieta powinna być bogata w mięso indycze (gotowane lub duszone) oraz w kwasy omega-3. Na miażdżycę jesteśmy narażeni wszyscy bez wyjątku, ale możemy jej też skutecznie zapobiegać.

Polędwica z indyka zapakowana w firmowe opakowanie.     Pierś z indyka zapakowana w firmowe opakowanie.

Ułatwienia dostępu