Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Indyk z szybkowaru czy z piekarnika? Jakie są różnice?

Jakie są zalety indyczego mięsa i potraw, przygotowywanych w szybkowarze? Kiedy warto zdecydować się na smażenie w piekarniku?

Szybkowar – idealny dla zapracowanych!

Skrócony czas przygotowania posiłku w szybkowarze to zasługa wysokiej temperatury wrzenia, uzyskanej dzięki wysokiemu ciśnieniu (w standardowych modelach od 0,5 do ok. 1,5 barów). Przygotowanie indyka z szybkowaru jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności kucharskich. W szybkowarze możemy ugotować filety lub udka z indyka. Bardzo szybko przygotujemy też potrawy typu „jeden garnek” np. gulasz z indyka z warzywami.

Danie z indyka na białym talerzu. Talerz stoi na drewnianym stole.

Mięso przed gotowaniem należy umyć i natrzeć marynatą (np. kilkoma łyżkami oliwy z dodatkiem sosu sojowego i przypraw prowansalskich) a następne umieścić w lodówce. Minimalny czas marynowania to godzina, chociaż lepszy efekt smakowy uzyskamy przy wstawieniu zamarynowanego mięsa do lodówki na noc. Przed gotowaniem zamarynowany filet warto lekko obsmażyć. Mięso w szybkowarze gotujemy z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Wybór programu, temperatury i poziomu ciśnienia zależy od typu posiadanego przez nas urządzenia. Standardowy czas gotowania filetów lub udek z indyka w szybkowarze to ok. 20-25 minut. Dla porównania – gulasz z indyka z warzywami może być gotowy już po 15 minutach!

Minusów stosowania szybkowaru jest niewiele. Za jeden z nich możemy przyjąć konieczność zachowania pewnych środków ostrożności (unikanie kontaktu z gorącą parą, bezpieczne otwieranie zaworu pojemnika itp.).

Piekarnik dla miłośników chrupiącej skórki

Jeżeli mowa o szybkości gotowania, w porównaniu z szybkowarem piekarnik pozostaje daleko w tyle. Potrawka z indyka z szybkowaru jest gotowa nawet po 20 minutach, natomiast pieczenie indyka w piekarniku może się przeciągnąć nawet do kilku godzin.

Upieczony indyk na talerzu. Na drugim talerzu danie z indyka wraz z warzywami.

Miłośnicy mięsnych smaków wskażą jednak niezbitą zaletę pieczenia w piekarniku. Mowa oczywiście o chrupiącej skórce i kruchości mięsa, trudnej do uzyskania przy stosowaniu szybkowaru. Mocno przypieczoną skórkę uzyskamy poprzez nasmarowanie jej masłem. Dodatkowo, dla uzyskania lepszego efektu możemy co jakiś czas smarować przyrumienioną skórę jeszcze w trakcie pieczenia.

Indyk z piekarnika to rozwiązanie dla wielbicieli kruchego mięsa, którzy lubią celebrować długie i precyzyjne przygotowywanie potraw np. na specjalne uroczystości. W piekarniku, oprócz indyka smażonego w całości, przygotujemy też chrupkie udka i filety. Jeżeli lubimy intensywny aromat indyczego mięsa, możemy wybrać pieczenie w naczyniu żaroodpornym (filety zalewamy marynatą lub sosem) – mięso będzie miękkie i ładnie przesiąknie aromatem.

Ułatwienia dostępu