Dlaczego mięso z indyka polecają dietetycy?
Mięso jest jednym z najważniejszych składników pełnowartościowej i zbilansowanej diety, choć oczywiście nie każdy jego rodzaj jest tak samo zdrowy. Szczególnie polecane przez dietetyków jest mięso z indyka, pełne wartościowych substancji odżywczych, a także niskokaloryczne. Co warto o nim wiedzieć?
Indyk był przez wiele lat jednym z najpopularniejszych mięs w polskiej kuchni. Ostatnio nieco zapomniany wraca jednak do łask – dietetycy i eksperci ds. żywienia podkreślają jego walory odżywcze i zdrowotne, więc warto wprowadzić go do swojego jadłospisu.
- Mięso z indyka jest bardzo bogatym źródłem witamin, m.in. z grupy B, a także witaminy A, D oraz E – dzięki temu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego, stan zębów i kości czy skóry.
- Znaleźć w nim można bardzo dobrze przyswajalne białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także niezbędne dla zachowania zdrowia mikroelementy: żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor, miedź, cynk i mangan.
- Dodatkowo, mięso z indyka zawiera spore ilości naturalnych przeciwutleniaczy, takich jak anseryna, tauryna czy karnozyna, które neutralizują działanie szkodliwych wolnych rodników.
Z punktu widzenia dietetycznego, oprócz składników odżywczych, mikroelementów oraz witamin, bardzo dużą zaletą mięsa z indyka jest jego niskokaloryczność – nie tylko w porównaniu do mięsa wieprzowego czy wołowego, ale także innych gatunków drobiu. I tak np.
- 100 g mięsa z piersi kurczaka bez skóry ma 99 kalorii, taka sama ilość mięsa z piersi indyka bez skóry – tylko 84 kalorie.
- 100 g mięsa z uda kurczęcia bez skóry to 125 kalorii, 100 g mięsa z uda indyka bez skóry – 104 kalorie.
- 100 g tuszki z gęsi ma 339 kalorii, z kaczki – 308 kalorii, z kurczaka – 158 kalorii, a z indyka – jedynie 129 kalorii.
Z tego względu mięso z indyka jest jednym z głównych składników diet odchudzających. Powinny je jeść wszystkie osoby, którym zależy na obniżeniu kaloryczności posiłków przy zachowaniu wszystkich właściwości odżywczych i zdrowotnych.
Bibliografia:
- Jamrozik P. Jak zdrowo przyrządzić indyka? https://dieta.mp.pl/lista/101934,jak-zdrowo-przyrzadzic-indyka
- Michalczuk M, Siennicka A. Właściwości dietetyczne mięsa różnych gatunków drobiu utrzymywanych w alternatywnych systemach chowu. Przegląd hodowlany. 2010;11:26-30.