Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Sposoby na przyrządzanie mięsa z indyka bez tłuszczu

Chcesz przyrządzić smaczne i zdrowe danie z indyka? Wybierz techniki kulinarne zgodne z zasadami zdrowego odżywiania się.

Indyk na parze

Jest to technika szczególnie polecana do przygotowywania piersi z indyka, ale wspaniale gotują się również polędwiczki z indyka. Jeśli nie posiadamy specjalnego garnka, wystarczy dziurkowana wkładka (sitko). Do rondla wlewamy niewielką ilość wody, dodajemy przyprawy i zagotowujemy ją. Metalowe sitko z mięsem umieszczamy nad parującą wodą, a rondel przykrywamy. Pokrywka naczynia powinna być wypukła, aby mogła się na niej zbierać para. Pod koniec gotowania solimy. W ten prosty sposób uniemożliwiamy mięsu bezpośredni kontakt z wodą. Dzięki temu będzie ono smaczniejsze, ale przede wszystkim zachowa więcej witamin i związków mineralnych.

Pierś z indyka wyłożona na talerzu.

Indyk duszony

Mięso duszone jest częstym składnikiem przepisów dietetycznych. Zaleca się w nich, aby pomijać wstępny etap obsmażania mięsa na tłuszczu i przystępować od razu do duszenia. Dzięki temu mięso będzie lekkostrawne. Mięso z indyka podlewamy niewielką ilością wody, przykrywamy i wolno dusimy w temperaturze poniżej 100°C. Podczas duszenia pamiętajmy, aby mięso obracać. Razem z mięsem możemy równocześnie dusić warzywa. Nie wymagają one długiego czasu pod przykryciem, za to dają pewność, że nasze danie będzie nie tylko smaczniejsze, ale i bogatsze w składniki odżywcze.

Pieczenie indyka

Pieczenie bez tłuszczu to również korzystniejszy wybór w trosce o nasze zdrowie i sylwetkę. W technice tej wykorzystujemy tylko naturalny tłuszcz zawarty w mięsie. Wystarczy mięso z indyka podlać bulionem, przykryć i piec w gorącym piekarniku. Równie prostym pomysłem na przygotowanie zdrowego dania będzie pieczony indyk w rękawie lub w foli. Pieczenie w rękawie zabezpiecza mięso przed przywieraniem do blachy czy naczynia żaroodpornego, dzięki temu możemy w ogóle zrezygnować z dodatku tłuszczu. Piec zaczynamy w wysokiej temperaturze (220-250oC), a następnie, gdy powierzchnia się zrumieni, obniżamy ją do ok. 180oC.

Pieczony indyk podany na talerzu.

Ułatwienia dostępu