Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Zdrowe mięso z indyka – ile kalorii?

Wiele osób nie docenia mięsa z indyka, zarzucając mu, że jest zbyt suche, mało aromatyczne i w ogóle niezbyt apetyczne. Okazuje się jednak, że indyk to idealny rodzaj mięsa dla osób, które stosują niskokaloryczną dietę. Ponadto mięso indycze zawiera wiele składników, które korzystnie oddziałują na układ nerwowy, mięśniowy oraz na pracę serca. Przyjrzyjmy się zatem bliżej mięsu z indyka, jego kaloryczności i właściwościom zdrowotnym.

Mięso polecane przez lekarzy

Jeśli chcielibyśmy wymienić wszystkie zalety, które są wynikiem spożywania dużej ilości mięsa z indyka, mogłoby zabraknąć miejsca i czasu, jest ich bowiem bardzo wiele. Tę listę trzeba by jednak zacząć od ogólnego stwierdzenia, że mięso z indyka ma dużo wartości odżywczych, a jednocześnie jest niskokaloryczne. Jednocześnie jest to mięso bardzo sycące, smaczne i bardzo łatwo dostępne. Tworząc ranking najzdrowszych mięs, indyk bije na głowę wszystkie inne rodzaje mięsa, w tym także bardzo popularnego kurczaka.

Strefa indyka pierś z indyka gotowana

Pierś z indyka – oczywiście bez skóry – jest najchudszym rodzajem mięsa, a jednocześnie jest to bardzo dobre źródło niacyny, która odpowiada za układ odpornościowy, selenu, witamin B6 i B12, a także cynku. Dlaczego te substancje są tak ważne dla naszego organizmu? Niedobór witaminy B6 może utrudniać zrzucenie zbędnych kilogramów, a selen jest bardzo ważnym minerałem, który bierze udział w metabolizmie hormonów tarczycy – one odpowiadają za prawidłowe tempo przemiany materii. Właśnie z tego powodu wielu dietetyków zaleca spożywanie piersi z indyka jako alternatywy dla innych wyżej kalorycznych mięs.

Ciekawostka…

Kotlet z indyka o masie 200 g to zaledwie 160 kcal. Kotlet z kurczaka o podobnej masie będzie zawierać 200 kcal, a kotlet wieprzowy 260 kcal. W mięsie z indyka znajduje się również znacznie mniej cholesterolu niż w innych mięsach.

Pokrojone kawałki indyka podane na białym talerzu.

Policzmy kalorie

Kaloryczność mięsa z indyka jest zróżnicowana – w zależności od tego, którą część będziemy spożywać, wartości kaloryczne ulegną zmianie. Oczywiście najmniej kalorii znajdziemy w piersi z indyka – na 100 g przypada średnio około 80 kcal. W mięsie z podudzia bez skóry w 100 g znajdziemy około 100 kcal, a w takiej samej ilości mięsa z udźca znajdzie się 103 kcal. W 100 g tuszki z indyka znajdziemy jedynie 129 kcal – to znacznie mniej niż w stugramowym kotlecie schabowym. Jakby na to nie spojrzeć, mięso z indyka wykazuje najniższy indeks kaloryczny w porównaniu z innymi rodzajami mięsa. Można go zatem stosować jako zdrowe źródło białka, tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, dobrego cholesterolu, żelaza cynku i licznych witamin. Jaki wniosek z tego płynie? Mięso z indyka jest niezastąpione w czasie różnorodnych diet.

Widelec oplątany metrem krawieckim.

Ułatwienia dostępu