Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Sposoby na wątróbkę z indyka

Wątróbka to dość specyficzny produkt mięsny. Jej charakterystyczny smak i zapach ma tyle samo miłośników co przeciwników. Zazwyczaj kojarzona jest z tańszym zamiennikiem mięsa bez żadnej wartości odżywczej. Nic bardziej mylnego! Wątróbka ma wiele pożytecznych właściwości dla ludzkiego organizmu, jest zdrowa i pożywna. W jaki zatem sposób podać wątróbkę, aby zasmakowała nawet największym jej przeciwnikom?

Przygotowanie wątróbki – kilka prostych zasad

Surowe kawałki mięsa w papierowej torebce.

Jak podać wątróbkę? 

Wątróbka z jabłkiem i cebulą – to najszybsze danie na kolację. Podsmażone jabłko oraz cebulka przełamują charakterystyczny smak wątróbki.

Składniki:

Wykonanie:

  1. Cebulę obierz i pokrój w krążki. Jabłka obierz, wydrąż gniazda nasienne i pokrój na 8 plastrów jednakowej grubości. Wątróbkę umyj i osusz. Następnie obtocz ją w mące, lekko otrzep i pozostaw, żeby mąka nieco przyschła.
  2. Na rozgrzanej oliwie (1 łyżka) usmaż z obu stron plastry jabłek, a następnie cebulę. Odłóż je w ciepłe miejsce. Resztę oliwy (1 łyżka) rozgrzej i usmaż z obu stron wątróbkę. Po usmażeniu dodaj sól i pieprz do smaku. Wątróbkę ułóż na ciepłym półmisku, obłóż usmażonymi jabłkami i cebulą. Posyp ziołami prowansalskimi. Podawaj ciepłe.

Artystyczne zdjęcie kulinarne. Przybory kulinarne oraz żywność.

Pulpeciki z indyka z niespodzianką – doskonała propozycja na obiad. Jako dodatek najlepiej będą pasować ziemniaki i surówka. Możesz je także podawać na zimno jako elegancką przekąskę, wtedy jednak musisz formować z mięsa mniejsze kulki.

Składniki (na 4 porcje):

Wykonanie:

  1. Mięso mielone wyrób z jajkami, bułką tartą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, kilkoma łyżkami wody, natką i ziołami. Dopraw je do smaku pieprzem i solą.
  2. Wątróbki usmaż, osącz na papierowym ręczniku i każdą podziel na cztery równe części.
  3. Z mięsa mielonego wyrób niewielkie placuszki, na środku każdego połóż po kawałku wątróbki i uformuj kulki. Obtocz je w bułce tartej i usmaż na rumiano na oleju.

Zmielone mięso indycze na talerzu.

Pasztet z wątróbki – doskonale smakuje z gorącą bagietką lub ciepłymi grzankami (tostami).

Składniki (na 4 porcje):

Wykonanie:

  1. Rozgrzej na patelni olej, włóż przygotowane wątróbki i smaż z obu stron. Posól i zdejmij z patelni.
  2. Cebule i jajka obierz i posiekaj. Na pozostałym oleju usmaż cebulę, aż zacznie się złocić.
  3. Wątróbki i cebulę zmiksuj lub przetrzyj przez sito. Dopraw do smaku solą, pieprzem, wsyp natkę pietruszki. Całość wymieszaj z jajkami. Jeśli pasztet będzie zbyt suchy, dodaj łyżkę stopionego masła.

Smacznego! 🙂

Ułatwienia dostępu