Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Na zmarszczki? Indyk!

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek budujących skórę – odpowiada za jej prawidłową strukturę i pomaga w utrzymaniu elastyczności. Co więcej, kolagen, zwany także białkiem młodości, dba również o odpowiednie nawilżenie skóry. Mówiąc najprościej, jest podstawą zdrowej i silnej skóry. Niestety wraz z upływem lat maleje jego naturalna produkcja w organizmie i dlatego też obserwujemy pojawienie się zmarszczek na skórze. Aby ograniczyć ten proces, należy zadbać o dietę wspomagającą produkcję tego składnika. Jednym z polecanych w niej produktów spożywczych jest indyk.

Kolagen i karnozyna – działanie

Mięso z indyka jest doskonałym źródłem kolagenu, ale nie tylko… W składzie mięsa indyczego należy również wskazać występowanie karnozyny, dzięki której naturalny kolagen zachowuje swoje właściwości znacznie dłużej. Karnozyna bierze udział w ważnych mechanizmach w naszym organizmie, jest m.in. antyoksydantem, co oznacza, że wyłapuje wolne rodniki. Dzięki czemu wraz z kolagenem wpływa na zmniejszenie zmian prowadzących do przedwczesnego starzenia się komórek organizmu [1].

Kawałki pokrojonego indyka na białym talerzu.

Kolagen w jedzeniu

Potrawy z mięsa indyczego, którą pomagają w utrzymaniu zdrowej i jędrnej skóry to przede wszystkim: galareta z indyka (tradycyjne zimne nóżki), podroby (serca, żołądki indycze), golonka z indyka pieczona, mięso mielone z indyka. Poziom kolagenu w organizmie podniesie również rosół z indyka gotowany na kościach, skrzydle lub korpusie indyka z szyją. Mięso ze skrzydeł indyka to także dobre źródło kolagenu jest więc idealne jako mięsna baza do różnego rodzaju zup. Warto zwiększyć ilość powyższych potraw w swojej diecie. Systematyczne spożywanie indyka 2-3 razy w tygodniu wpłynie pozytywnie nie tylko na sprężystość skóry, ale również na ogólną kondycję i samopoczucie.

[1] B. Ślaska-Grzywna i inni, Analiza spożycia drobiu i jego rola w diecie człowieka, „Inżynieria Przetwórstwa Spożywczego” 2013, nr 8, s. 29-33.

Ułatwienia dostępu