Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Dieta na lepszą kondycję

Każdy z nas ma inne upodobania treningowe. Jedni biegają, drudzy rzeźbią ciało na siłowni, a jeszcze inni ćwiczą dla utrzymania sprawności. W każdej jednak aktywności fizycznej, jeśli chcemy osiągać lepsze wyniki, musimy wspomóc nasz organizm odpowiednim pożywieniem. Podpowiadamy co jeść, żeby osiągnąć lepszą kondycję i w pełni wykorzystać możliwości naszego organizmu.

Po pierwsze – zdrowe odżywianie się

Wbrew pozorom dieta na lepszą kondycję i rozwój zdolności wysiłkowych nie jest skomplikowana. Obowiązują w niej główne zasady zdrowego odżywiania się. Ważne jest, aby posiłki były pełnowartościowe i dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Lepszej kondycji zazwyczaj nie służą posiłki niskokaloryczne, co nie oznacza jednak, że chcąc szybciej biegać czy pływać, musimy dużo jeść. Większe znaczenie ma jakość żywności – dlaczego?

Wzmożony wysiłek na treningu nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli dieta dla sportowca będzie zwyczajnie niezdrowa. Zdrowe produkty zwiększają wytrzymałość organizmu, a także wspomagają proces budowania mięśni. W codziennym menu osoby aktywnej nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw, bogatych w witaminy i minerały. Nie można zapominać również o chudym mięsie (np. soczysta pierś z indyka), które pomaga zachować wysoki poziom energii i przyśpiesza regenerację. W diecie sportowca warto uwzględnić także tłuszcze z dobrych źródeł, czyli oleje roślinne, orzechy, pestki słonecznika lub dyni. Wspierają one układ odpornościowy, który jest mocno obciążony na skutek treningu.

Pierś z indyka na białym talerzu.

Po drugie – posiłek przedtreningowy

Wysiłek fizyczny powoduje zwiększone (o kilkadziesiąt procent) zapotrzebowanie na takie składniki pokarmowe, jak węglowodany i białko, szczególnie jeśli jest to trening siłowy lub szybkościowy. Musimy jednak wiedzieć, że w największych ilościach składniki te powinniśmy dostarczyć organizmowi przed treningiem.

Białko jest podstawowym budulcem tkanki mięśniowej, a to od mięśni zależy (w dużej mierze) nasza wytrzymałość. Jego niedobór w diecie dla sportowca sprawia, że mięśnie ulegają osłabieniu. Dlatego, jeśli ćwiczymy, przed treningiem na naszym talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w białko. Pełnowartościowe białka znajdziemy głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego (od jajek po mięso i nabiał). Wśród produktów pochodzenia roślinnego, największą zawartością białka charakteryzują się nasiona roślin strączkowych.

Aby się wzmocnić, przed ćwiczeniami kondycyjnymi warto także spożyć odżywczy posiłek zawierający węglowodany. Stanowią one główne źródło energii w diecie sportowca, a zmagazynowane w wątrobie i w mięśniach w postaci glikogenu, wpływają na wydolność podczas treningu. Najlepszym wyborem będą węglowodany złożone – czyli np. produkty z pełnego ziarna (ciemne makarony, kasze, pieczywo), ale także owoce, soki i warzywa. To one najlepiej przygotują organizm do długotrwałego wysiłku, zapewniając równomiernie uwalnianie energii.

Trenujący, młody mężczyzna na tle gór oraz jeziora.

Po trzecie – mięso drobiowe jako składnik diety

Dużo osób aktywnych fizycznie zwraca szczególną uwagę na zawartość białka w diecie. Produkty wysokobiałkowe często zawierają jednak znaczne ilości tłuszczu. Dlatego większość osób uprawiających sport, czy to wyczynowo, czy też amatorsko chętnie włącza do swojego jadłospisu chude mięso drobiowe. Mięso z indyka lub kurczaka zawiera w sobie duże ilości białka przy równocześnie niewielkim procencie zawartości tłuszczu, co sprawia, że jego kaloryczność nie jest wysoka.

Dlaczego jeszcze mięso drobiowe jest tak wysoce cenione przez sportowców i dietetyków:

Produkty Strefy Indyka Lukosz

 

Ułatwienia dostępu