Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Chude mięso – czyli jakie?

Chude mięso charakteryzuje się niewielką zawartością tłuszczu, za to o wiele więcej jest w nim pełnowartościowego białka. To między innymi dlatego dietetycy zalecają, aby chude mięso na stale zagościło w naszej diecie. 

Czym jest chude mięso?

Zawartość tłuszczu w mięsie waha się w bardzo szerokich granicach w zależności od gatunku mięsa, części tuszy czy rodzaju produktu. Mięso i wędliny można podzielić na [1]: wysokotłuszczowe (o zawartości tłuszczu pow. 25% np. boczek), tłuste (10–25% tłuszczu np. kiełbasy, pasztety, wędzonki), niskotłuszczowe (3–10% tłuszczu, np. podroby), produkty chude (0–3% tłuszczu, np. polędwica). Warto wiedzieć, że udział tłuszczu decyduje o zawartości białka w mięsie – najwięcej białka posiada chude mięso. Do najchudszych mięs należą [2]:

Strefa indyka Lukosz Pierś z indyka gotowania

Dlaczego warto jeść chude mięso?

Chude mięso to przede wszystkim doskonałe źródło białka, a także witamin z grupy B i składników mineralnych. Co więcej, chude mięso zawiera średnio 3 razy mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż mięso tłuste. A nasycone kwasy tłuszczowe są w największym stopniu odpowiedzialne za wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Wybieranie chudego mięsa jest zatem korzystne z punktu widzenia zapobiegania zmianom miażdżycowym, profilaktyki choroby niedokrwiennej serca. Wypróbuj pyszne mięsa i wędliny Łukosz. Chude mięso pozwala także znacząco zmniejszyć ilość spożywanych kalorii w diecie redukcyjnej i tłuszczy w diecie niskotłuszczowej. W obu tego rodzaju dietach wskazane jest również przygotowywanie mięsa bez dodatku tłuszczu (tj. bez smażenia).

[1] Świątkowska M., Polskie mięso – wartościowe i bezpieczne dla konsumentów, Biuletyn Informacyjny ARR nr 2/2014.

[2] Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K., Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw, Wyd. III rozszerzone i uaktualnione, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2005.

Ułatwienia dostępu