Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Powody dla których warto jeść indyka

Mięso z indyka coraz częściej gości na naszych stołach. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza jednak nie tylko szerokiej gamie kulinarnych zastosowań. Jakie są inne zalety mięsa z indyka i dlaczego powinniśmy je na stale włączyć do naszej codziennej diety?

Wartość odżywcza indyczego mięsa

Dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu niezbędne są składniki mineralne oraz witaminy. Mięso indycze stanowi ważne uzupełnienie diety w witaminy z grupy B, w szczególności tiaminy (B1), ryboflawiny (B2) oraz niacyny (B3). Witamina B1 bierze udział w przemianach węglowodanów i odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego. Witamina B2 stabilizuje pracę układu nerwowego, uczestniczy w produkcji hormonów. Natomiast jedną z głównych właściwości witaminy B3 jest redukowanie ilości cholesterolu we krwi. Szynka z indyka pomoże nam rozładować napięcie nerwowe związane z codziennym stresem i rozluźnić mięśnie.Kawałek kiełbasy
Spośród składników mineralnych w indyku w największych ilościach występują: cynk, żelazo, a następnie magnez. Cynk odpowiada za stan naszej skóry, prawidłową pracę enzymów oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Żelazo to czynnik istotny w procesie produkcji czerwonych krwinek decyduje o jakości krwi.  Magnez reguluje pracę mięśni i gęstość kości. Mięso z indyka to doskonały sposób na wzmocnienie naszego układu kostnego, systemu odpornościowego i dotlenienie komórek ciała.

Zdrowe mięso z indyka – dla kogo?

Mięso indycze doskonale spełnia wysokie wymagania związane ze zdrowym i nowoczesnym sposobem odżywiania się. Mięso z indyka jest przede wszystkim chude i lekkostrawne, a zawarte w nim niewielkie ilości tłuszczu są przez nas bardzo szybko przyswajane. Indyk zawiera mniej cholesterolu niż kurczak. Co oznacza, że spożyta na śniadanie wędlina z indyka lub podgryzana w trakcie dnia kiełbasa z indyka, nie przyczynią się do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi.Strefa Indyka Lukosz Pierś z indyka gotowana

Wartość energetyczna indyczego mięsa różni się w zależności od tego, z której części ptaka pochodzi. Dla osób przebywających na diecie odchudzającej najlepszym wyborem będzie pierś indyka – produkt o szczególnie niskiej wartości energetycznej. W 100 g filetu znajduje się ok. 85 kcal i mniej niż 1% tłuszczu. Mięso z indyka ze względu na delikatność i lekkostrawność poleca się również przy dietach dla osób o niewielkiej aktywności fizycznej, osób starszych i osób po przebytym leczeniu antybiotykami. Mięso z indyka jest również najmniej alergizującym mięsem, dlatego też doskonale sprawdza się jako składnik diet małych dzieci, alergików.

Pierś indyka jest również wyjątkowo zdrowa ze względu na zawartość pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, niezbędnego do budowy masy mięśniowej oraz regeneracji komórek organizmu. Jego zawartość w filecie może dochodzić do 24%. Mięso z indyka dostarcza organizmowi białko, zużywane w trakcie aktywności fizycznej, nie dostarczając mu równocześnie zbędnego tłuszczu. Dlatego indyk to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących produktów o wysokiej wartości odżywczej, nie tylko sportowców, ale i każdego, kto prowadzi aktywny tryb życia.
Pokrojony kawałek szynki

Walory kulinarne mięsa z indyka

Poza bogactwem właściwości odżywczych, mięso z indyka może pochwalić się pełnią walorów smakowych. Co więcej, mięso z indyka jest bardzo proste w przygotowaniu – nie wymaga długiej obróbki termicznej ani zmiękczania mięsa przed przygotowaniem. Mięso indycze nadaje się do wielu potraw – idealnie komponuje się z różnego rodzaju dodatkami: łagodnymi, ziołowymi, pikantnymi, ale i słodkimi. Smakuje zarówno upieczone, duszone, jak i smażone. Należy jednak uważać, aby podczas obróbki go nie przesuszyć. Zbyt długi czas gotowania czy smażenia spowoduje, że mięso z indyka będzie suche i pozbawione smaku. Dobrym rozwiązaniem, aby zminimalizować ryzyko wysuszenia mięsa indyczego, jest jego wcześniejsze zamarynowanie (w taki sposób powstaje np. domowa szynka z indyka). Mięso z indyka jest także doskonałą dla czerwonych mięs podczas przygotowania baz do zup czy sosów. Nietłuste, podkreśla w nich subtelny mięsny aromat, nie zakłócając przy tym innych (warzywnych, ziołowych) nut zapachowych.

Ułatwienia dostępu