Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Lekki, bezglutenowy omlet z indykiem

Smacznie, pożywnie, zdrowo

Jeśli tak, jak my, jesteście fanami zdrowego i prostego jedzenia, ten przepis na pewno przypadnie wam do gustu. Ten omlet to nie tylko pewnik, na którego skusi się każdy. To także doskonała przykrywka dla przemycenia w śniadaniu wielu pożywnych, cennych produktów, których może nasze dzieciaki zazwyczaj nie chcą jeść. Bez glutenu, bez laktozy, warzywa, jajka, najlepsza wędlina z indyka i przyprawy. Tylko tyle i aż tyle. Do dzieła!

Lista produktów na omleta dla 2 osób:

Jajka umieszczone w materiałowym pojemniku. Obok znajdują się drewniane chochle.

***

Umyj jajka. Czego by się o tym nie mówiło, dotyka ich w drodze do naszej kuchni stanowczo zbyt wiele rąk, by to ignorować. To samo zrób z warzywami.

***

Jakie warzywa wybrać? My mamy cukinię i pomidory, ale tak naprawdę wszystko zależy od ciebie. Wybierz to, co lepiej pasuje. Krój tak, jak lubisz. Dla dzieci polecamy drobne kawałeczki.

Na niewielkiej ilości mocno rozgrzanej oliwy szklimy najpierw same warzywa, z dodatkiem odrobiny soli, pieprzu i tymianku. Gdy ładnie się już zamkną, dodajemy pokrojoną w drobną kostkę wędlinę z indyka oraz niewielką ilość cząbru.Pozwalamy smakom wymieszać się na patelni, w międzyczasie przygotowujemy masę jajeczną.

Artystyczne przedstawie szynki na talerzu. Obok znajdują się plastry cukini, kromka chleba oraz kawałek pomidora.Oddziel żółtka od białek. Ubij białka na sztywną pianę z odrobiną soli. Żółtka również rozbij, z ziołami i kurkumą. Delikatnie wymieszaj obie masy i wylej na patelnię. Natychmiast zmniejsz ogień do minimum i przykryj patelnię. Poczekaj, aż masa przy każdym ruchu patelnią będzie się po niej ślizgać – to znak, że można omleta przewrócić na drugą stronę. Jak my to robimy?
Upieczony omlet na patelni.Ostrożnie zsuwamy omleta na czysty talerz, ściętą stroną do talerza. Talerz chwytamy od spodu, przykrywamy patelnią i… siuup! Przewracamy! Udało się? Nie? Nie szkodzi, trochę porozrywany omlet też się zetnie i nie będzie nic widać 😉

Z drugiej strony powtarzamy proces – czekamy, aż omlet będzie puszystą, ale zwartą całością, zgrabnie ślizgającą się po patelni.

Gotowy omlet przerzucamy na talerz. Ważne, by zjeść go od razu, omlet bez dodatków mąki czy bułki tartej szybko opadnie. Smaku mu to co prawda nie odbierze, ale urody na pewno 🙂

PS: Jeśli macie ochotę dodać coś na talerzu, polecamy kilka kropel oleju z pestek dyni lub koncentratu pomidorowego dobrej jakości.

Smacznego!

Ułatwienia dostępu