Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Kiedy należy uznać, że indyk jest upieczony?

Mięso z indyka jest znakomite do pieczenia – można z niego wyczarować pyszny obiad, ciepłą pieczeń, wędlinę lub kawałkami pieczonego indyka wzbogacić warzywną sałatkę. Jak jednak rozpoznać, czy indyk jest upieczony? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Na początek kilka porad dotyczących tego, jak przygotować mięso z indyka do pieczenia. Choć jest ono z reguły chude, to i tak należy je dokładnie obejrzeć i wyciąć większe błony, następnie opłukać je pod strumieniem zimnej wody i osuszyć ręcznikiem.

Polecamy, by dostępne w naszej ofercie mięso z indyka – np. udziec z indyka bez kości, podudzie z indyka czy filet indyczy Butterfly – piec w rękawie. Należy je oprószyć pieprzem i solą, wrzucić do rękawa pokrojoną cebulę, kilka ząbków czosnku, gałązki rozmarynu i tymianku, dokładnie związać rękaw, umieścić na blasze i wsunąć do piekarnika. Dzięki temu mięso będzie doskonale upieczone, ale zarazem soczyste.
Warto pamiętać, że upieczone mięso z indyka jest smaczne nie tylko na ciepło. Na zimno sprawdzi się jako wędlina, można je również rozdrobnić, dodać np. szczypiorek, nieco majonezu i tym samym zrobić pyszną pastę kanapkową.

Pieczony indyk podany na tacy, obok koktajlowe pomidory, zioła, śliwki oraz suszone morele.

Jak długo piec indyka?

Pora przejść do meritum, czyli ustalenia, jak długo piec indyka. Oczywiście zależy to od tego, jaki kawałek mięsa pieczemy i o jakiej wadze.

• Jeśli przygotowujemy całego indyka o wadze 4-5 kilogramów, powinien on spędzić w piecu około 2,5 godziny, przy czym na ostatnie pół godziny warto rozciąć rękaw – wówczas mięso zyska chrupiącą skórkę.
• Jeżeli mamy całego indyka, ale pokrojonego na porcje, należy go piec przez 2 godziny.
• Kilogramową pierś z indyka trzeba wsunąć do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec przez około 40 minut. Jeśli chcemy, by była wyjątkowo aromatyczna, można lekko ponakłuwać mięso nożem i w tak powstałe otwory wsunąć ząbki czosnku albo gałązki rozmarynu.
• Z kolei golonka z indyka potrzebuje około 35-40 minut w takiej samej temperaturze.

Trzymanie się tych wskazówek sprawi, że pieczony indyk za każdym razem będzie idealny!

Ułatwienia dostępu