Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Ciemne mięso z indyka – do czego nadaje się udziec indyczy?

Poszczególne części indyka różnią się od siebie właściwościami smakowymi i przeznaczeniem kulinarnym. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się mięso z piersi indyka – jasne, bogate w łatwo przyswajalne białko, delikatne i nietłuste. Rzadziej wykorzystywanym elementem indyka jest udziec – ciemne, wyraziste w smaku mięso. Warto jednak wiedzieć, z czym łączyć udziec indyczy i do czego można go wykorzystać.

Mięso z indyka jest doskonałym zamiennikiem mięsa wieprzowego w kuchni. Udziec z indyka po obróbce termicznej, zarówno z wyglądu (kolor), jak i z konsystencji bardzo wyraźnie przypomina szynkę wieprzową. Ciemne mięso z udźca jest mniej kruche niż pierś indyka, dlatego lepiej nadaje się do potraw, gdzie obróbka termiczna trwa dłużej. Śmiało można je wykorzystać do pieczenia w formie nafaszerowanej dowolnymi składnikami, jak również do duszenia. Udziec indyczy idealnie nadaje się do przygotowania gulaszu (potrawek).

Indyk w sosie w misce na serwecie w kratę.

Wskazówka: Przed pieczeniem udziec z indyka można zamarynować i odstawić na kilka godzin do lodówki. Dzięki temu mięso zyska kruchości oraz wyjątkowego aromatu.

Smacznym pomysłem na danie są pieczone podudzia z indyka. Przed wstawieniem do piekarnika należy usunąć z udek ścięgna, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury stwardnieją, co będzie później utrudniało jedzenie mięsa. Przed obróbką termiczną warto je również zamarynować. Będą wówczas bardziej aromatyczne i soczyste. Aby mięso łatwiej odchodziło od kości, udka z indyka piecze się długo i w średnio wysokiej temperaturze.

Surowe nogi indyka na białym talerzu.

Ułatwienia dostępu