strefaindyka.pl
logo Łukosz
blog firmowy

Spróbuj indyka na… śniadanie! Kilka szybkich pomysłów

Mięso z indyka jest chude a przy tym bardzo pożywne. Dzięki tym dwóm zaletom indyk sprawdza się jako idealny dodatek do zdrowego, energetyzującego śniadania!

 

Indyk na śniadanie – dobry pomysł?

Mięso indycze, dzięki niewielkiej ilości cholesterolu i dużej zawartości witamin (głównie z grupy B) oraz minerałów (cynk, potas), jest uważane za bardzo zdrowe. Spośród różnych gatunków mięs, indyk jest zalecany m.in. kobietom ciężarnym, sportowcom i osobom, będącym na diecie. Do śniadania warto dodać mięso z indyka w formie chudej szynki lub pokrojone w plastry filety z indyka. Jeżeli zależy nam na efekcie dietetycznym, unikajmy dodawania do mięsa kalorycznych majonezów, ketchupu lub pikantnych przypraw. Indycze mięso ma samo w sobie dużo walorów smakowych a przy dobieraniu dodatków lepiej skupić się na świeżych ziołach i różnych rodzajach sałat.

 

 

 

 

Wariacje na temat kanapki z indyka

Kanapka z indyka na śniadanie – ilość wariacji na ten temat zależy tak naprawdę od naszej pomysłowości. W polskiej kuchni kanapki z pieczonym indykiem to nadal rzadkość (częściej wybieramy gotowe produkty np. szynkę), ale można zaobserwować wzrost zainteresowania tym typem przekąski. Najprostsze kanapki z indyka mogą składać się z bułki typu graham, chudej szynki, listka sałaty, plasterka pomidora lub ogórka, plastra awokado, szczypiorku lub zielonej cebulki.

Ze względu na oryginalne walory smakowe, z mięsem indyczym warto poeksperymentować – szczególnie w zakresie dobierania dodatków. Zamiast szynki wybierzmy pokrojony w cienkie plastry, gotowany (lub smażony) filet z indyka. Zamiast tradycyjnej, gruboziarnistej bułki możemy przyrządzić smaczne i kruche tosty lub zgrzewaną bułkę typu panini. Jeśli zdecydujemy się na śniadanie „na ciepło”, do mięsa indyczego dodajmy różne typy serów (np. brie, mozzarella), sosy (tu szczególnie sos żurawinowy) a bułkę przed zgrzewaniem warto posmarować niewielką ilością oliwy z oliwek lub pesto.

Indyk w wersji „na zimno” – zarówno w formie kanapek, jak i pod postacią wszelkiego rodzaju sałatek (z ryżem lub kaszą, warzywami lub owocami), sprawdzi się też idealnie jako zdrowy i bardzo pożywny lunch!

🙂