Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Jesteś alergikiem? Indyk to mięso idealne dla alergików

Alergie pokarmowe to niestety dość często spotykane schorzenie, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Alergenem, czyli substancją wywołującą uczulenie, może być tak naprawdę każdy produkt spożywczy, w tym również produkty mięsne. Alergie powoduje wołowina, wieprzowina, o wiele rzadziej – mięso z indyka. Dlatego też jest polecane osobom z alergiami pokarmowymi. Można z niego w kilka chwil wyczarować pyszną i zdrową przekąskę!

Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na alergen, czyli substancję, której spożycie wywołuje odpowiedź immunologiczną. Po zjedzeniu danego produktu układ odpornościowy niepotrzebnie rozpoznaje substancję jako zagrożenie i pobudza swoje mechanizmy obronne. Do wystąpienia alergii pokarmowych predestynować mogą czynniki genetyczne, środowiskowe czy osobnicze, np. takie jak choroby przewodu pokarmowego czy niedojrzałość przewodu pokarmowego. Alergie pokarmowe najczęściej ujawniają się u niemowląt i dzieci (zazwyczaj mijają z wiekiem), choć niekiedy wystąpić mogą także u osób dorosłych. Do typowych objawów alergii zalicza się:

Alergeny pokarmowe – indyk jednym z bezpieczniejszych mięs

Producenci żywności mają obowiązek oznaczania swoich wyrobów na obecność czternastu najczęściej spotykanych alergenów pokarmowych, do których zalicza się białko mleka krowiego, gluten, jaja kurze, białka zawarte w mięsie, orzechy, seler, dwutlenek siarki, ryby, skorupiaki, mięczaki, łubin, musztarda, ziarno sezamowe oraz soja. Jeśli chodzi o mięso, najczęściej uczula wołowina i wieprzowina, a najmniej – jagnięcina, mięso z królika oraz indyk. Z jednej strony przesądza o tym fakt, że indyk ma w sobie mnóstwo dobrze przyswajalnego białka, a z drugiej, że podczas chowu jest o wiele rzadziej karmiony antybiotykami czy innymi sztucznymi substancjami, które również mogą wywołać reakcję alergiczną.

Przepis na kanapkę z grillowanym indykiem dla alergików

Kanapka z grillowanym indykiem to lekkostrawna przekąska, która będzie idealna dla osób borykających się z alergią pokarmową. Przedstawiamy jednak przepis na kanapkę w postaci podstawowej, na bezglutenowym pieczywie, z oliwą, zieloną sałatą, ogórkiem i rzodkiewką, czyli produktami, które nie uczulają zbyt często. Jeśli nie ma na to przeciwwskazań, kanapkę można urozmaicić – przygotować ją z wykorzystaniem pełnoziarnistego pieczywa, pomidora czy majonezu. Zarówno pomidor, jak i majonez (ze względu na obecność jaj) są jednak stosunkowo powszechnymi alergenami pokarmowymi. Spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych może z kolei powodować wystąpienie objawów alergii u osób uczulonych na gluten.

Składniki:

Przygotowanie:

Pierś z indyka pokroić w plastry, osolić i opieprzyć, grillować na grillu lub patelni grillowej bez dodatku tłuszczu. Bezglutenową ciabattę przekroić na pół, skropić oliwą z oliwek, przyrumienić na grillu lub patelni. Na bułce ułożyć umyte i osuszone liście zielonej sałaty, ugrillowaną pierś z indyka, ogórka i rzodkiewkę pokrojone w plastry, przykryć drugą częścią bułki. Można spożywać na ciepło bezpośrednio po przygotowaniu, jest również idealna jako kanapka do szkoły lub lekki lunch do pracy.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie grillowanego indyka możesz skorzystać z oferty produktów firmy PMiW Łukosz. Znajdziesz w niej pełne smaku, certyfikowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią wyroby bezglutenowe.

Bibliografia:

  1. Olszak E. Najczęściej spotykane alergeny pokarmowe. Źródło: http://www.mojdietetyk.pl
  2. Protasiewicz M, Iwaniak A. Alergie pokarmowe i alergeny żywności. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna. 2014;2:237-242.

Ułatwienia dostępu