Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Zdrowe odżywianie na co dzień – białe mięso

Większa dbałość o zdrowie oznacza konieczność podjęcia zmian w sposobie odżywiania, również, jeśli chodzi o wybór mięsa. Wzrasta zainteresowanie produktami lekko strawnymi o niskiej zawartości cholesterolu. Dlatego też i białe mięso cieszy ostatnio tak wielką popularnością.

Mięso – ważny składnik diety

Mięso jest niezbędnym elementem diety człowieka ze względu na wartość odżywczą, w tym głównie zawartość pełnowartościowego białka. Mięso jest niezastąpionym źródłem żelaza, które jest dużo lepiej przyswajalne niż żelazo pochodzenia roślinnego. Wśród składników mineralnych mięso zawiera dużo cynku, magnezu, fosforu. Ponadto jest dobrym źródłem witamin z grupy B.

Dietetycy dzielą mięso na białe oraz czerwone. Głównym kryterium podziału nie jest jednak kolor, ale zawartości tłuszczu i rodzaju kwasów tłuszczowych w mięsie. Do mięs białych zalicza się mięso drobiowe (mięso z indyka, kurczaka, pozostałego drobiu), mięso królicze oraz cielęcinę. Natomiast mięso czerwone to wołowina, wieprzowina, konina, baranina, dziczyzna, kaczki oraz gęsi. Spożywanie, którego z mięs jest korzystniejsze dla zdrowia?

Kawałek indyka na białym talerzu.

 Białe mięso jest zdrowsze 

Jak zdrowo się odżywiać?

Aby ograniczać ilość niekorzystnych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu w diecie, zasady zdrowego odżywiania nakazują spożywać białe mięso 2-3 razy w tygodniu, a unikać mięsa czerwonego. Z uwagi na niską zawartość tłuszczu i równocześnie wysoką zawartość pełnowartościowego białka, najlepszym wyborem będzie chude mięso drobiowe (bez skóry). Poza wartościami odżywczymi, niewątpliwą zaletą tego rodzaju mięsa jest jego łatwa i szybka obróbka termiczna, można je przygotować na wiele sposobów. Mięso z indyka i kurczaka najlepiej zjadać gotowane lub duszone bez tłuszczu. Inne doskonałe sposoby na zdrowe przygotowanie chudego mięsa to gotowanie na parze lub pieczenie w folii. Tak przyrządzone filety z piersi kurczaka lub indyka są soczyste, lekkostrawne, a co najważniejsze – zachowują składniki odżywcze. Do zdrowej diety z powodzeniem włączyć można również mięso z udek, a także podroby. Należy przy tym pamiętać, aby białe mięso serwować z dużą ilością warzyw.

 Strefa indyka Lukosz Filet wiśniowy z piersi indyka. Duży kawałek mięsa.

Białe mięso w diecie

Ułatwienia dostępu