Zdrowe odżywianie na co dzień – białe mięso
Większa dbałość o zdrowie oznacza konieczność podjęcia zmian w sposobie odżywiania, również, jeśli chodzi o wybór mięsa. Wzrasta zainteresowanie produktami lekko strawnymi o niskiej zawartości cholesterolu. Dlatego też i białe mięso cieszy ostatnio tak wielką popularnością.
Mięso – ważny składnik diety
Mięso jest niezbędnym elementem diety człowieka ze względu na wartość odżywczą, w tym głównie zawartość pełnowartościowego białka. Mięso jest niezastąpionym źródłem żelaza, które jest dużo lepiej przyswajalne niż żelazo pochodzenia roślinnego. Wśród składników mineralnych mięso zawiera dużo cynku, magnezu, fosforu. Ponadto jest dobrym źródłem witamin z grupy B.
Dietetycy dzielą mięso na białe oraz czerwone. Głównym kryterium podziału nie jest jednak kolor, ale zawartości tłuszczu i rodzaju kwasów tłuszczowych w mięsie. Do mięs białych zalicza się mięso drobiowe (mięso z indyka, kurczaka, pozostałego drobiu), mięso królicze oraz cielęcinę. Natomiast mięso czerwone to wołowina, wieprzowina, konina, baranina, dziczyzna, kaczki oraz gęsi. Spożywanie, którego z mięs jest korzystniejsze dla zdrowia?
Białe mięso jest zdrowsze
- Białe mięso charakteryzuje się mniejszą zawartością tłuszczu niż mięso czerwone, dlatego też jest zdecydowanie zdrowsze. Mniejsza ilość tłuszczu dostarcza mniej cholesterolu, którego nadmiar uważany jest za główną przyczynę chorób serca i układu krążenia.
- Chude mięso zawiera nie tylko mniej tłuszczu ogółem, ale ma też korzystniejszą dla zdrowia proporcję kwasów tłuszczowych. Więcej w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią organizm przed zmianami miażdżycowymi.
- Chude, białe mięso jest zdrowsze również ze względu na inny ważny czynnik zagrożenia miażdżycą, tj. homocysteinę. Ten aminokwas siarkowy powstaje w organizmie w procesie trawienia białka zwierzęcego, zawartego głównie w mięsie czerwonym. Jego podwyższone stężenie we krwi jest m.in. szkodliwe dla naczyń krwionośnych i prowadzi do szybkiego rozwoju zmian miażdżycowych.
Jak zdrowo się odżywiać?
Aby ograniczać ilość niekorzystnych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu w diecie, zasady zdrowego odżywiania nakazują spożywać białe mięso 2-3 razy w tygodniu, a unikać mięsa czerwonego. Z uwagi na niską zawartość tłuszczu i równocześnie wysoką zawartość pełnowartościowego białka, najlepszym wyborem będzie chude mięso drobiowe (bez skóry). Poza wartościami odżywczymi, niewątpliwą zaletą tego rodzaju mięsa jest jego łatwa i szybka obróbka termiczna, można je przygotować na wiele sposobów. Mięso z indyka i kurczaka najlepiej zjadać gotowane lub duszone bez tłuszczu. Inne doskonałe sposoby na zdrowe przygotowanie chudego mięsa to gotowanie na parze lub pieczenie w folii. Tak przyrządzone filety z piersi kurczaka lub indyka są soczyste, lekkostrawne, a co najważniejsze – zachowują składniki odżywcze. Do zdrowej diety z powodzeniem włączyć można również mięso z udek, a także podroby. Należy przy tym pamiętać, aby białe mięso serwować z dużą ilością warzyw.
Białe mięso w diecie
- Mięso drobiowe jest zdecydowanie mniej tłuste, a jako produkt wysokobiałkowy przyśpiesza metabolizm, stąd zalecane jest osobom walczącym z nadmiarem zbędnych kilogramów, w czasie diet odchudzających.
- Białe mięso (mięso z indyka, królika czy kurczaka) jest delikatne i najczęściej nie wywołuje alergii, dlatego też poleca się je jako element zdrowej diety w okresie ciąży i karmienia piersią.
- Z uwagi na liczne walory odżywcze oraz lekkostrawność również i osobom starszym, szczególnie mającym problemy ze sercem, wskazane jest spożycie chudego mięsa.
- Mięso z indyka, przygotowane w odpowiedni sposób tak, aby posiłki nie obciążały układu pokarmowego, jest stosowane w wielu rodzajach diet leczniczych, np. w przypadku chorób układu krążenia, choroby wieńcowej czy po zawale.
- Chude mięso jest najlepszym źródłem białka, dlatego stanowi wartościowy element diety dorastającej młodzieży, osób aktywnych fizycznie, sportowców. W okresie zwiększonego zapotrzebowania na białko, białe mięso dostarcza organizmowi jego niezbędnej porcji.