strefaindyka.pl
logo Łukosz
blog firmowy

Obróbka termiczna mięsa indyczego

Mięso z indyka możemy przyrządzić na różne sposoby, czyli piec, smażyć lub też gotować. Ale czy robimy to prawidłowo? Jak przygotować mięso z indyka, żeby było smaczne?

Pieczenie mięsa

Pieczenie mięsa to jeden ze zdrowszych sposobów obróbki termicznej mięsa, jeżeli wykorzystamy tu tylko naturalny tłuszcz zawarty w mięsie. W tym przypadku najlepsze będą udka i podudzia z indyka, z których pieczenie wydobywa pełnię smaku. Mięso z indyka przed upieczeniem najlepiej jest obsmażyć (na patelni). Dzięki temu białko się ścina i w tracie pieczenia nie wyciekają soki, mięso pozostaje soczyste. Podobny efekt uzyskamy, nacierając mięso przed pieczeniem przyprawami lub delikatnie je marynując. Pieczenie mięsa rozpoczynamy w bardzo wysokiej temperaturze 200-250 °C. Następnie, gdy powierzchnia się zrumieni, zmniejszamy temperaturę do 150-180 °C.

Mięso smażone

Indyk doskonale smakuje z patelni, w różnych stopniach wysmażenia. Tak najlepiej przygotować chude mięso z piersi indyka. Mięsu indyczemu nie sprzyja jednak zbyt długie smażenie. Filety z piersi zbyt długo trzymane w gorącej temperaturze, tracą soczystość i stają się suche. Aby zminimalizować ryzyko wycieku soku z mięsa, należy smażenie rozpocząć na tłuszczu o bardzo wysokiej temperaturze. Dobrym rozwiązaniem jest także oprószenie mięsa mąką, dzięki temu mięso smażone będzie bardziej soczyste.

Mięso gotowane

Gotowanie indyka to propozycja obróbki termicznej mięsa dla osób, które chcą jeść zdrowo i ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Do gotowania najlepiej przeznaczyć całe mięso indycze lub jego porcjowane elementy. Decydując się na gotowanie indyka, warto pamiętać o tym, aby włożyć mięso do już lekko wrzącej wody, a nie do wody zimnej, która dopiero się zagotuje. Dzięki temu mięso gotowane będzie soczyste, a równocześnie unikniemy utraty witamin i mikroelementów, które przeniknęłyby do wody. Jeżeli natomiast zależy nam bardziej na uzyskaniu wywaru, mięso z indyka wkładamy do zimnej wody.