Strefa indyka - blog osobisty - strefaindyka.pl

logo Łukosz
blog firmowy

Czym zagryźć chandrę? Dieta na dobre samopoczucie

Popularnym sposobem na poprawę humoru jest zjedzenie czegoś słodkiego, np. kostki czekolady. Nie każdy z nas jednak wie, że równie skuteczna w odpędzaniu złego nastroju może być i pierś z indyka. Dlaczego mięso z indyka odpowiada za dobre samopoczucie?

Jak poprawić sobie humor?

W łagodzeniu złego samopoczucia również i związanego ze stanami depresyjnymi, może pomóc mięso z indyka. To dlatego, że występuje w nim L-tryptofan, aminokwas działający uspokajająco i wyciszająco. Oprócz tego wspomaga on produkcję melatoniny oraz serotoniny – hormonów odpowiadających za to, że czujemy się zadowoleni, mamy dobre samopoczucie. L-tryptofan ogranicza także kłopoty ze snem oraz przyspiesza regenerację organizmu. Co z tego wynika? Kabanosy drobiowe na kolację mogą poprawić nam humor i przygotować organizm do nocnego odpoczynku. Mięso z indyka może być lekarstwem na problemy ze snem, ale tylko zjedzone w towarzystwie węglowodanów. Tylko dzięki nim tryptofan może zostać przetworzony w hormon szczęścia, a ponieważ mięso z indyka zawiera dużo białka, najlepiej do parówki z indyka dołączyć pełnoziarniste pieczywo.

 Parówki z fileta indyczego z firmy Strefa Indyka Lukosz

 Gdzie szukać szczęścia? Tryptofan w pożywieniu 

Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym, co oznacza, że organizm człowieka nie jest w stanie sam go wyprodukować, dlatego musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Bez jego odpowiedniej ilości w naszej diecie, będziemy bardziej narażeni na depresję, bezsenność. Niedobory tryptofanu mogą również przyczyniać do odczuwania silniejszego głodu i skłonności do objadania się. Dlatego warto do codziennej diety włączyć te produkty, które charakteryzują się wysoką zawartość niezbędnego aminokwasu. Do głównych naturalnych źródeł tryptofanu, poza mięsem z indyka, zaliczyć należy: ryby, produkty białkowe (mleko, sery żółte, jajka), mięso z kaczki, jagnięcinę. Tryptofan w pożywieniu znajdziemy także w produktach sojowych, nasionach roślin strączkowych oraz owocach, szczególnie bananach i ananasach.

Ułatwienia dostępu